ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Realitní zákon – výhody a záruky pro klienty i povinnosti zprostředkovatele

Právnická mluva většinou nepatří k těm jazykům, které bravurně ovládá většinová část populace. Prokousat se nějakým tím zákonem či vyhláškou ovšem potřebuje občas každý z nás – přece jenom mít přehled o svých právech, povinnostech a třeba i rozsahu služeb, na které máme nárok je v našem vlastním zájmu. Chcete prodat nebo nakoupit bezpečně nemovitost, ale na podrobné pročítání realitního zákona se necítíte? Přinášíme vám přehled těch nejdůležitějších bodů, zajímavostí a informací, díky kterým budete mít jednoduše jako na dlani vše potřebné k úspěšné orientaci ve světě obchodu s realitami. Připraveni? Jde se na to!

Nový realitní zákon

Co je realitní zákon a o čem pojednává? Jednoduše a zcela fakticky řečeno se tento zákon zabývá veškerými detaily smluv, povinnostmi i právy všech stran a celkově průběhem zprostředkování služby prodeje či nákupu nemovitosti a uzavření tzv. realitní smlouvy. Konkrétním obsahem realitního zprostředkování je nejen samotný prodej či nákup, ale i propagace prodávané nemovitosti a komentované prohlídky s potenciálními zájemci, právní servis, zajištění potřebné dokumentace i odborné poradenství.

Na začátku roku 2020 přišla v platnost novela realitního zákona, která s sebou přinesla řadu zajímavých a poměrně významných změn, které jsou zásadní nejen pro stranu realitních makléřů a kanceláří, ale i pro samotné klienty. 

Realitní makléř? Jedině bezúhonný profesionál

První velkou změnou je už jen podmínka toho, kdo se nyní může stát realitním makléřem. Doposud bylo pravidlem, že se provozování této profese vázalo na živnostenský list a tedy provoz vlastní živnosti. To se nemění ani teď, nicméně se mění podmínky pro udělení živnostenského oprávnění pro realitní činnost. Od roku 2020 už zprostředkování prodeje realit nespadá do kategorie volných živností, nýbrž do skupiny živností vázaných. Každý budoucí realitní makléř se při žádosti o vystavení živnostenského oprávnění bude muset prokázat čistým trestným rejstříkem a také osvědčením o složení odborné zkoušky, a tím i prokázáním odborné způsobilosti k výkonu povolání

To, co je možná nepříjemnou překážkou na cestě těch toužících zazářit ve vodách realitního trhu, je naopak dobrým znamením pro ty, kteří se doposud ostýchali svěřit svůj nákup či prodej nemovitosti do rukou realitních kanceláří. Každý má nyní jistotu, že v obchodu, v němž se většinou točí nemalé peníze, jedná vždy s odborníkem a ne někým, kdo se schovává jen za kvalitní PR a konkurenci (spíše než znalostmi a zkušenostmi) přebíjí množstvím billboardů po městě.

Pojištění dobré rady a zákaz peněžní úschovy

Jak se říká – i mistr tesař se někdy utne. A tedy nejen mistr tesař. To, že špatná rada od realitního makléře může celkem finančně zabolet, asi není třeba nějak více zdůrazňovat. Realitní makléři mají v České republice povinnost být pojištění po celou dobu výkonu své praxe pro případ újmy způsobené realitním zprostředkováním. Minimální pojistné v tomto případě 1.750.000,- Kč. Klienti mají tedy opět o důvod víc vložit svou důvěru realitním kancelářím a makléřům a ne se do realitních vod pouštět na vlastní pěst.

U peněz ještě chvíli zůstaneme. Ještě před novelou realitního zákona bylo poměrně běžnou praxí, že součástí služeb mnohých realitních zprostředkovatelů byla úschova peněz, tedy konkrétně většinou celé kupní částky za nemovitost. Tato služba měla svou jistou symboliku a význam – makléř je prostředníkem mezi prodejní a nakupující stranou a měl by být také garantem, že celá transakce proběhne podle sjednaných a zákonem daných pravidel. Ovšem s ohledem na předchozí neregulovatelnost realitního zprostředkování a tedy i určité rizikovosti se není čemu divit, že je nyní nabízení této služby zakázáno

Pokud budete mít dnes o úschovu financí zájem, máte ale možnost o ni písemně požádat. Nicméně jelikož samotná úschova podléhá poměrně přísným pravidlům (např. uložení částky na bankovní účet realitky vzniklý za účelem vždy konkrétní úschovy, informování banky o skutečném majiteli prostředků, sepsání písemné smlouvy o úschově atd.), je pak pouze na dobré vůli a ochotě makléře či kanceláře, zda vaší žádosti vyhoví.

Žádní kostlivci ve skříni

Jak jsme nastínili na začátku, realitní zákon se zabývá veškerými detaily obchodu s realitami, mezi které bezpochyby patří i jasně dané povinnosti makléře. Narazit na skutečně dobrého a solidního makléře, který s vámi jako s klienty nebude hrát divadlo, dokáže vyložit karty na stůl a odprezentovat nemovitost upřímně se všemi jejími plusy i případnými nedostatky bylo ještě před pár lety spíše štěstím, než běžnou praxí. 

Nyní je povinností každého makléře plně informovat klienta o všech skutečnostech, které v souvislosti s nemovitostí zjistí. A to nejen těch z veřejných registrů, ale i těch zjištěných na základě podkladů od dosavadního majitele a také svých vlastních odborných znalostech a praxe v oboru. Povinností je také dodání výpisu z katastru nemovitostí kupujícímu nejpozději v den podpisu kupní smlouvy. 

Záruka kvalitních realitních služeb?

Realitní zákon v mnohém napomáhá eliminovat nejrůznější neduhy a měl by být i pojistkou toho, že realitní trh a jeho pověst nebudou pošpiňovat lidé nekalých záměrů. Nechytejme se ale nějakých falešných absolutních záruk. Na lidský faktor je totiž i ten nejlepší zákon krátký. Proto pokud chcete mít jistotu maximální spokojenosti se službami, vyplatí se brát ohled nejen na zákonné povinnosti, ale i na osobní sympatie a lidské porozumění s profesionálem na reality.

Navštivte: nabídka nemovitostí, dřevostavby


Zaujala vás naše nabídka? Ozvěte se nám!

Přejít nahoru
Scroll to Top