Free cookie consent management tool by TermsFeed

Kupujete byt? Máme pro vás slovníček nejdůležitějších pojmů

Koupě bytu není nijak jednoduchou procedurou. Naopak vás při ní čeká plno úskalí. Kupovat byt (a obecně jakoukoliv nemovitost) spontánně a impulzivně se totiž často nemusí vyplatit. Máme pro vás slovníček nejdůležitějších pojmů, který vám pomůže se v nabídkových inzerátech vyznat.

Při prohlídce bytu se zeptejte na vše, co vás zajímá, a to, čemu nerozumíte, si nechte vysvětlit

Zaujal vás byt v inzerci na první pohled? Je světlý, prostorný, pěkně zařízený? To je všechno hezké. Doporučujeme ale se neorientovat pouze dle fotek, ale i dle popisu v inzerci. Na prohlídce bytu se pak důkladně vyptejte na vše, co vás zajímá. Dostali jste na prohlídce od makléře či majitele bytu informace, kterým nerozumíte? Nebojte se zeptat. Často se setkáváme s tím, že se zájemci o byt bojí na prohlídce ptát. Nabádáme je vždy k opaku. Nekupujete housky, ale nemovitost. Je to důležitý životní krok. Mít otázky je přirozené a logické. Abyste na prohlídku vyrazili připraveni, projděte si náš slovníček.

Mezonet – Mnohdy se v inzercích setkáte s pojmem „mezonet“ nebo „mezonetový byt“. Takový byt se rozkládá na dvou nebo více podlažích. Jistě vás tímto atypickým rysem také zaujal. Jinak ale v pojmu „mezonet“ nehledejte žádné záludnosti.

List vlastnictví – Na prohlídce vždy chtějte vidět list vlastnictví – a naši realitní makléři ho na prohlídkách zájemcům o nemovitost vždy ukazují. O co se ale jedná? Jedná se o veřejnou listinu vydanou katastrálním úřadem, která vám podává ucelené informace o bytě, které zpracovává katastrální úřad. V listu vlastnictví je zapsáno katastrální území, část obce, vlastník nemovitosti, číslo popisné, parcelní číslo pozemku, druh pozemku, číslo bytové jednotky… Jsou zde i údaje o věcných a dalších břemenech a dalších omezeních vlastnických práv váznoucích na nemovitosti. Laicky řečeno se zde dozvíte například i to, zda je aktuálně na byt uvalena exekuce, zda je zástavou hypotečního úvěru apod.

Lodžie vs. balkón – Setkáváme se s tím, že s rozeznáním lodžie a balkónu má problémy leckdo. V čem se tedy liší? Lodžii poznáte tak, že při pohledu na budovu ze strany nevystupuje z obvodové zdi domu. Na rozdíl od lodžie balkón poznáte tak, že z budovy vyčnívá.

Věcné břemeno a zástavní právo – tyto pojmy by vás při koupi nemovitosti rozhodně měly zajímat

Věcné břemeno – Věcné břemeno omezuje vlastníka nemovitosti. Ten je na jeho základě povinen něco strpět, nebo se něčeho zdržet, pokud bychom hovořili slovy zákona. U bytů se nejčastěji setkáváme s věcným břemenem dožití, které opravňuje konkrétně určenou osobu v bytě žít i v případě, že je vlastníkem kdokoliv jiný. Typicky se věcné břemeno dožití zřizuje při darování nemovitosti v rodině, kdy je cílem, aby dárce mohl v bytě či domě dál žít.

Zástavní právo – Vyděsilo vás, že na bytě, který vám padl do oka, vázne zástavní právo? Zpravidla se bát nemusíte. Ve většině případů se jedná o zástavní právo úvěrující banky. K zajištění hypotečního úvěru je potřeba zastavit nemovitost. Proto zástavní právo vázne na většině nemovitostí, které si jejich majitelé pořizovali na hypotéku. Během procesu prodeje je ale hypotéka vyplacena a úvěrující banka zástavu stahuje. Je běžnou praxí, že vaše peníze se z advokátní (či jiné) úschovy vyplácí bývalému majiteli nemovitosti až ve chvíli, kdy je nemovitost „čistá“ – tedy bez jakékoliv zástavy vztahující se k osobě bývalého majitele. Veškeré finanční toky by ale měly být upraveny vždy v kupní smlouvě, tak si to nezapomeňte ohlídat.

Hledáte byt ke koupi a máte „hokej“ v dispozicích? Nenechte se nachytat!

Dispozice bytu – S dispozicemi bytu se v inzercích často všemožně „čachruje“. Bohužel často ani realitní makléři nemají v definici dispozice jasno. To, že první číslo v označení dispozice vypovídá o počtu obytných místností, asi ví leckdo. Málokdo ale už tuší, že dle vyhlášky č. 137/1998 Sb. musí mít obytná místnost alespoň 8 m2. V obytné místnosti musí být zároveň dostatečné přímé denní světlo, přímé větrání a musí být dostatečně vytápěná s možností regulace tepla. Za obytné místnosti se ale bohužel často prohlašují i „špeluňky“ bez oken a bez topení vzniklé přepažením větších místností – to je ale chyba. Nenechte se nachytat. Uměle se tak zatraktivňují malé byty. Druhým údajem v dispozici je údaj o kuchyni. I kuchyň musí splňovat všechny podmínky obytné místnosti a navíc má plochu nejméně 12 m2.

Rodinný dům Svahy

Kupujete byt? Víte, jaký je rozdíl mezi užitnou, obytnou a podlahovou plochou?

Užitná plocha – Užitná plocha se měří uvnitř vnějších stěn nemovitosti. Zjednodušeně řečeno se jedná o celkovou plochu, kterou můžete v bytě užívat. Proto se do ní nepočítají konstrukční prvky – sloupy, komíny, klimatizace, výtahy aj. Pozor – do užitné plochy patří i prostory nebytové – tedy sklepy, spíže, balkóny, terasy, lodžie a také podíl na společných prostorech budovy.

Podlahová plocha – Existuje více definic, ale nejčastěji se podlahovou plochou rozumí součet podlahových ploch (měří se uvnitř vnějších stěn) všech místností bytu kromě teras, balkónu, lodžií a sklepů, pokud jsou umístěny vně bytu. Pozor na podkrovní byty! Zde se do podlahové plochy nepočítají šikminy s výškou nižší než 1,2 m.

Obytná plocha – Další zajímavý pojem. Obytná plocha je součtem všech podlahových ploch obytných místností – ty musí splňovat již výše zmíněná kritéria (minimálně 8 m2, okna, topení). Do obytné plochy se tedy nepočítá sociální zařízení, technické místnosti, šatny, komory, chodby aj. V inzercích se s ní proto většinou nevyznáte. Byla by mnohdy nelichotivě nízká.

Zaujaly jsme vás krátkým slovníčkem důležitých pojmů? V našem týmu jsou jen zkušení a profesionální realitní makléři, kteří ví, co obchod s nemovitostmi obnáší. Provedou vás obchodem od začátku do konce a bez problémů s vámi zvládnou i úskalí, která někdy prodej či koupě nemovitosti mohou provázet. Prodáváte byt či dům? Neváhejte se na nás obrátit. Také se podívejte na naši nabídku nemovitostí na prodej, a pokud vám některá padla do oka, zavolejte.


Zaujala vás naše nabídka? Ozvěte se nám!

Přejít nahoru
Scroll to Top