Free cookie consent management tool by TermsFeed

Jak vybrat byt?

Dospěli jste do fáze, kdy vás už nebaví bydlet v podnájmech, či je čas opustit rodný dům a osamostatnit se? Pořídit si vlastní bydlení je důležitý krok a také součást či přirozená touha zakořeněná hluboko v našich genech. Možností je více, ale přece jen koupě bytu je tou nejdostupnější a v mladém věku dá se říci i nejvýhodnější variantou. Pokud jste se i vy pro tuto možnost rozhodli, náš článek by vám měl nastínit, jak si vybrat mezi byty na prodej co nejlépe a s čím při koupi budete muset počítat.

Žebříček priorit

Jaký chcete byt? To je asi ta nejzákladnější otázka, kterou si budete muset položit, protože vás k ní donutí pravděpodobně hned první z realitních serverů a jeho vyhledávačů bytů na prodej. Je jasné, že charakteristika „pěkný“ zde nebude úplně stačit. Estetika je samozřejmě důležitá, nicméně při výběru bytu, který chcete koupit a následně třeba i předělat k obrazu svému, je trochu na druhé koleji. 

To, co vám ale při výběru bytu jednoznačně ulehčí nejen vyplňování políček, ale hlavně poznání osobních preferencí je žebříček priorit. Bude to váš první byt, který má hlavně odpovídat momentálním požadavkům? Pořizujete byt s partnerem, s nímž v budoucnu plánujete i založení rodiny? Jaké jsou vaše osobní nároky na prostor? Chcete vlastní parkovací stání, popřípadě trváte na balkoně či terase? Obdobným způsobem se podívejte i na své nároky na lokalitu a zhodnoťte, kolik času chcete nebo jste ochotni obětovat na dojíždění do práce, vzdálenost dobré školy, pokud máte děti, i zda je pro vás důležitější klidnější lokalita, popřípadě bohatá občanská vybavenost a pulzující rušnost města. S pomocí všech těchto otázek bude váš budoucí nový domov získávat pevnější obrysy.

Nový nebo starý

Vlastní bydlení je do jisté míry také nástrojem seberealizace. Do prostoru, který bude patřit pouze vám, můžete bez jakýchkoliv omezení promítnout všechny své představy a sny o vzhledu interiéru. Už nejste limitováni pravidly a vkusem pronajímatele ani svých rodičů. Proto i to, jak moc hluboko chcete do podoby bytu zasahovat, by mělo být jednou z charakteristik jeho koupě. 

Chcete-li mít s bytem co nejméně starostí a bydlet co nejdříve bez nutnosti zásadních úprav či oprav, jistě hledejte ve vodách zrekonstruovaných bytů či nově postavených bytových domů, kde vše září novotou a nebudete muset řešit žádné zásadní problémy. Na druhou stranu počítejte s tím, že toto rozhodnutí si vyžádá nějaký ten ústupek, a to hlavně z řad preferovaných dispozic rozložení bytu, či jeho rozlohy. Nové byty se staví menší a členitější a za vzdušnost a větší prostor si budete muset více připlatit.

Přistupujete-li k vlastnímu bytu jako ke skutečně seberalizačnímu projektu a toužíte si svůj sen splnit se vším všudy, lepší volbou pro vás bude starší byt, který bude vyhovovat i těm, kteří hledají unikátní atmosféru, osobitý charakter i často velkorysý prostor. U staršího bytu se z drtivé většiny nevyhnete zevrubné rekonstrukci bezprostředně po jeho koupi a tedy i další nemalé peněžní investici. Připravte se nejen na estetické úpravy v podobě nové podlahy, výmalby a obkladu v koupelně. Často je potřeba pustit se i do nových plynových, elektrických a vodovodních rozvodů a řešení vytápění. Každopádně po absolvování tohoto, nebudeme lhát, poměrně náročného procesu vás čekají sladké plody vaší práce – bydlení snů bez zásadních kompromisů.

S ohledem na budoucnost

Otázky budoucnosti jsme se dnes již lehce dotkli. Vlastní bydlení je hlavně o vás, co se vám líbí, vašich nárocích na velikost prostoru i o vaší budoucnosti. Pokud neplánujete zůstat sami, je pravděpodobné, že svůj byt budete jednou sdílet s několika dalšími lidmi. Ač bydlíte nyní sami nebo s partnerem, to nejlevnější bydlení, které vám bude momentálně stačit není úplně šťastnou volbou. V tomto ohledu raději volte byt o dispozicích 2+1 či 3+1 a vzhledem k tomu, že vám jistě nechybí energie a elán, nemusíte se bát starších a prostornějších bytů.

Bydleli jste celý život v domě, ale kvůli práci, zdravotním problémům či dětem školou povinných jste se rozhodli pro městský život? Pokud je pravděpodobné, že v bytě zůstanete do konce života, do jeho výběru zahrňte i faktory, které vám ulehčí život ve stáří. Tedy zda je v domě výtah, či se byt nachází v nižším patře, jaká je v blízkosti větší obchod s potravinami či větší lékařské středisko. Zároveň pokud se stěhujete sami dva s partnerem a je jisté, že k vám již nikdo nepřibude, nepouštějte se zbytečně do koupi velkých bytů, které vyžadují velký úklid.

Pomocná ruka specialisty

Nákup bytu lze zrealizovat ve svépomoci, nebo lépe řečeno bez prostředníka v podobě realitní kanceláře. Ač si tím ušetříte část poplatků, domluva přímo s majiteli bývá běh na dlouhou trať. Ať už jde o jednoduché zjišťování dalších informací či plánování osobních prohlídek nemovitosti, budete se muset smířit s tím, že se vše bude odvíjet hlavně od časových možností prodávajícího. Chcete-li bydlet co nejdříve a mít všechny potřebné informace k dispozici a navíc ještě s jistotou jejich pravdivosti, prohledávejte nabídky realitních kanceláří, pro které je vaše spokojenost i spokojenost prodávajícího na prvním místě. Kancelář EHS Reality je specialistou na prodej nemovitostí v Plzeňském kraji. V nabídce naleznete nejen byty, ale také domy a pozemky, které jsou v této lokalitě na prodej. Naprostou samozřejmostí je pro nás profesionální a solidní přístup, ke všem klientům. Máte-li jakýkoliv dotaz, zajímá vás ceník služeb, nebo byste rádi, abychom vás zastupovali při prodeji vaší nemovitosti, kontaktujte nás ještě dnes. Chceme i vám pomoci k vysněnému bydlení!


Zaujala vás naše nabídka? Ozvěte se nám!

Přejít nahoru
Scroll to Top