Free cookie consent management tool by TermsFeed

Byt, dům nebo pozemek? Koupě nemovitosti chce dobře promyslet

Koupě nemovitosti je velká událost. Každý z nás má nějaké představy. Někteří mají obrysy jasnější, tedy víme, co přesně chceme a očekáváme, že bude nemovitost splňovat, abychom byli spokojeni. Jiní naopak poněkud tápou a jsou na vahách, zda bude lepší koupit byt, rozhodnout se pro hotový rodinný dům nebo koupit pozemek a zrealizovat na něm vlastní stavbu. V každém ohledu, chce pořízení nemovitosti skutečně dobře promyslet. V našem článku, se dozvíte některé tipy, které by vám mohla pomoci v rozhodování toho nejlepšího řešení právě pro vás, i to proč se vyplatí využít služeb specialistů na prodej nemovitostí.

Koupě bytu – dostupné bydlení bez větších starostí

Pořízení bytu je pravděpodobně nejdostupnější a nejrychlejší cestou k „bydlení ve vlastním“. O to více by jeho výběru měla předcházet podrobná analýza dostupných bytů na prodej a zhodnocení některých důležitých faktorů, mezi které jednoznačně patří lokalita, typ budovy, velikost a dispozice. Určitě se připravte na to, že výběr je často o kompromisech. Váš byt snů se může nalézat v hůře dostupné či ne zcela estetické lokalitě. Naopak jiný, který má ve vašich očích nějakou tu vadu na kráse, bude ve vysněné části města, z níž to máte kousek do práce, parku, na nákup a do oblíbené restaurace, coby kamenem dohodil. A pak jak si vybrat, že?

Začněte tím, že si nejdříve položíte otázku, za jakým účelem byt pořizujete. Půjde o investici se záměrem dalšího pronajímání, nebo v bytě chcete bydlet sami? Pokud jde spíše o druhý případ, jednoznačně si sestavte základní žebříček priorit – tedy seznam toho, přes co jednoduše nejede vlak a je pro vás při výběru bytu zcela zásadní. Zejména pak v případě, že v bytě plánujete zůstat i do budoucna s partnerem a společnými dětmi, které samozřejmě budou potřebovat i nějaký vlastní prostor. Výběr bytu, jako místa pro minimálně celé vaše produktivní období života, by měl být ideálně v harmonické rovnováze s vašimi současnými potřebami a požadavky i s výhledem a plánovanými situacemi do budoucna. Tedy koupě garsonky či malého bytu 1+1 není s plány na založení rodiny v blízkých několika letech příliš výhodná ani pragmatická.

Velikost bytu ale není všechno. Při výběru bytu hraje velkou roli i jeho lokalita, vybavenost okolí i celkový stav jednotky. U starších bytů se vám jistě nevyhne počáteční investice v podobě rekonstrukce, která u nových či revitalizovaných bytů odpadá. V případě, že vlastníte auto, nezapomeňte myslet i na možnosti parkování. Bydlení v udržovaném bytě se dá označit za bezstarostné, navíc pokud se v blízkosti nachází park, nemusela by vám v pozdějších letech chybět ani vlastní zahrádka. Každopádně ale i malý balkon může být ve vašem bytě malou oázou klidu, která vás zachrání nejen během parných letních dnů.

Koupě rodinného domu – šťastné dětství a klidné stáří

Byty jsou v hledáčku mladých párů, pracujících a těch milujících ruch města a jeho téměř neomezených možností. Přijde-li čas na založení rodiny či jen touha po klidnějším způsobu života blíž přírodě, mnoho z nás se začne poohlížet po vyhovujícím rodinném domu na prodej. Soukromí, bezpečí vlastního pozemku a celkově více osobního prostoru jsou jednoznačnými výhodami bydlení v domě se zahradou a rozhodně je oceníte nejen pokud máte malé děti či jste v penzi. 

Při výběru domů ovšem jde tolik potřebný pragmatismus mnohdy stranou a ztratí se v oparu růžových přestav. Aby vás na kolena nesrazila krutá realita a idyla vlastního domu se neproměnila v noční můru, je potřeba podívat se i na bydlení v domě realisticky s pomocí stanovených kritérií výběru. Jedním takovým je třeba lokalita. Pokud na ní záleží v případě bytu, u domu by měla být až na prvním místě. Romantika vesnice či samoty se totiž může rozplynout už během první zimy nebo s nástupem dětí do školky. Dobrá dopravní dostupnost pro dojíždění do práce, cesty k lékaři i na běžný nákup je výhodou, z níž budete pravděpodobně těžit každý den, a to i v případě, že jste aktivní řidič s vlastním autem. 

Dále neopomeňte zvážit velikost a stav nemovitosti. Rekonstrukce starších domů jsou nejen finančně náročnější, ale i poměrně zdlouhavou záležitostí, která může oddálit den nastěhování. U rozlohy a počtu pokojů je také lepší držet při zemi. Větší počet místností jistě přijde početné rodině vhod, ale pokud víte, že budete většinu času trávit venku na zahradě, velkým domem byste si na sebe mohli ušít bič v podobě nekonečného a náročného úklidu nevyužívaných prostor. 

Posledním kritériem, které je zároveň hlavním předpokladem ke koupi domu je finanční zátěž. U domu, kromě prostředků na jeho koupi, musíte počítat i s těmi na jeho provoz. Ale není to jen o penězích, okolí domu i dům samotný vyžaduje pravidelnou údržbu a péči. Takže by vám rozhodně nemělo chybět nadšení pro fyzickou práci a občasné kutilství. Věřte ale, že všechna dřina a čas stojí za to, protože odměnou za to vám bude šťastné dětství vašich dětí a vaše pohodové stáří v přírodě.

Koupě pozemku – místo pro realizaci vašeho snu

Máte naprosto přesnou představu o vlastním bydlení a o kompromisech v plnění tohoto snu nechcete ani slyšet? V takovém případě asi budete rozhodnutí stavět a svou pozornost zcela upíráte k výběru perfektního pozemku.

Lokalitu, jako rozhodující faktor správného výběru jsme dnes zmiňovali už dvakrát a nyní ji zmíníme potřetí. Úplná samota, okraj města i vesnice má svá pro a proti. Stavební pozemek na vesnici bude jistě cenově přijatelnější, než ten v lukrativní nové čtvrti na okraji města, ale rozhodnout se, jaké prostředí odpovídá více vašim představám je čistě na vás. Dále byste při výběru pozemku byste se určitě měli zajímat také o jeho velikost, tvar a možnost napojení na inženýrské sítě a kanalizaci. U velikosti a tvaru pozemku vždy záleží na tom, jak velký dům máte v plánu postavit, určitě ale není výhodné kupovat menší pozemky, na nichž by zastavěná plocha zabírala jejich poměrnou část. 

Největším úskalím při hledání pozemku, a zvláště pak pokud si přejete žít blízko přírody je charakteristika pozemku a jeho zapsání v katastru nemovitostí. Pozemek určený pro stavbu domu musí být vždy v katastru nemovitostí zapsán jako stavební parcela. Na loukách, polích, travnatých plochách a zahradách jen tak začít stavět nemůžete. Nicméně si ověřte, zda v územním plánu přilehlé obce či města není tento pozemek označen jako potenciálně vhodný ke stavbě. V takovém případě by stačila jen změna charakteristiky a můžete se pustit do práce.

Záruka šťastného výběru

Zjistíte-li, co skutečně hledáte, je to polovina úspěchu. Ta druhá je bezpochyby šťastná ruka při výběru té nejlepší možnosti, která nejvíce odpovídá požadavkům a představám. Nákup nemovitosti snů můžete uskutečnit přímo s majitelem nemovitosti nebo prostřednictvím realitní kanceláře. U té máte vždy jistotu, že informace, které jsou vám předkládány, naprosto odpovídají realitě, protože pro profesionální kancelář je cílem spokojenost na obou stranách a úspěšně a rychle prodané reality jsou tou nejlepší vizitkou. Při prodeji i nákupu nemovitosti přes realitní kancelář je samozřejmostí také veškerý právní servis a smlouvy, které vás určitě ničím nepříjemně nepřekvapí. Proto hledáte-li nemovitost na prodej v Plzeňském kraji, nebo naopak chcete nějakou prodat, obraťte se na EHS Reality a buďte o krok blíž k vysněnému bydlení.


Zaujala vás naše nabídka? Ozvěte se nám!

Přejít nahoru
Scroll to Top