Free cookie consent management tool by TermsFeed

4 velké mýty o prodeji nemovitostí

Jako většina oborů, tak i realitní byznys si nese své mýty. Ty se nejčastěji skrývají pod rouškou vychytralých rad stojících na základech selského rozumu amatérských makléřů a laiků. Nejen že nás tyto zdánlivě nápomocné a zaručené tipy zavedou spíše na stezku zdlouhavého a neúspěšného prodeje, ale bohužel ve výsledku stojí nemalé peníze. Abyste zbytečně nenaletěli hloupostem a svěřili se do péče opravdových profesionálů, přinášíme přehled nejčastějších realitních mýtů týkajících se prodeje nemovitosti. 

Prodej bez realitky je výhodnější

V posledních letech získaly na popularitě servery, kde může svépomocí (tedy bez zastoupení makléře či realitky) kdokoliv prodat svou nemovitost. Takový prodej nemovitostí má samozřejmě mnoho výhod. Nebo se to tak na první pohled alespoň zdá. Největším lákadlem je úspora peněz – tedy žádné peníze realitce, celá částka z prodeje jde výhradně do vaší kapsy. Přece jen nafotit byt či dům, napsat krátký popisek a stanovit si cenu, za níž jsem ochoten prodat, není nic těžkého a zvládne to každý, kdo má telefon a alespoň průměrné IQ, no ne? To je z jistého úhlu pohledu samozřejmě pravda. Nicméně je tu jedno velké ale.  

Problém se zde skrývá ve fatálním nepochopení realitních služeb. Makléř rozhodně není ten, který si bere peníze pouze za inzerci vaší nemovitosti na svých stránkách. Realitní prodej je kompletním a komplexním balíčkem služeb složený nejen z vhodné  prezentace, ale také stanovení správné ceny na základě odborných znalostí a celkového stavu nemovitosti, zastupování vás jako prodejce, přímé a osobní prezentace nemovitosti potenciálním zájemcům. Dobrý realitní makléř je skutečný odborník a obchodník. Díky hloubkové znalosti trhu ví, které přednosti vaší nemovitosti vyzdvihnout a jakým způsobem odprezentovat případné nedostatky.

Prodej nemovitosti svépomocí je jen málokdy bezproblémovou záležitostí
Prodej nemovitosti svépomocí je jen málokdy bezproblémovou záležitostí

Samozřejmostí služeb makléře i realitky je také právní a smluvní servis, jehož součástí je kompletní příprava smluv, které byste za jiných okolností museli připravovat sami. Realitní provize je poplatek za služby. Za služby, které vám šetří nemálo času a pomáhají vám prodat nemovitý majetek rychleji a solidnímu zájemci v podstatě bez starostí.

Dalším úskalím je, že na těchto serverech často začínající a nezkušení makléři “loví” své první klienty. Lidé, o jejichž nemovitost dlouhodobě nejeví nikdo vážný zájem, se pak většinou ze zoufalství nechávají těmito makléři přesvědčit a svolí k zastoupení. Jak asi správně tušíte, rychlý, bezproblémový prodej a naprostá spokojenost se službami makléře zde nastává jen ve výjimečných případech.

Čím nižší provize, tím poctivější makléř

Realitní provize je častým trnem v oku laické veřejnosti. A proto u ní ještě chvíli zůstaneme. Jak jsme si vysvětlili o pár řádků výše, realitní provize není cenou za fotky a popisek a “vyvěšení” reality na internetu, ale je cenou za poskytnuté odborné poradenství a služby. I přesto ovšem provize vyvolává bouřlivé emoce a budí divoké vášně. Výše provize napříč realitkami kolísá a rozhodně není jednotná. Důvody jsou proto různé. Nicméně tím, že nízká provize mluví o poctivosti a solidnosti realitky a makléře se při jejich výběru raději neřiďte. Jedná se o velmi častý mýtus, který už nejednoho velkého šetřílka přivedl do realitního pekla a spárů nekompetentního makléře. 

V ideálním případě by výše provize měla odpovídat rozsahu poskytovaných služeb a také reflektovat úroveň znalostí, profesionalitu a získané zkušenosti makléře. Samozřejmě je ale také pravda, že existují tací, kteří v rámci tohoto standardu své služby nadhodnocují a dělají tím celému realitnímu trhu tak trochu medvědí službu. Nejnižší ani nejvyšší provize tedy žádnou zárukou kvality není. Chcete-li mít jistotu, že jste narazili na dobrého a solidního makléře, napoví vám jedině recenze a zkušenosti klientů a osobní setkání. 

Hlavně se k ničemu neupisovat!

Podpis každé smlouvy představuje určitý závazek. Stále existuje mnoho lidí, kteří si myslí, že jakákoliv smlouva s realitní kanceláří je něco jako smlouva s ďáblem, z níž rozhodně pro klienta kanceláře nekouká nic dobrého. Tito lidé ovšem zapomínají na to, že podpis smlouvy je závazkem pro obě strany a naopak svým odmítavým postojem k písemným dohodám se sami vystavují zbytečným a mnohdy ještě větším rizikům.

Smlouva o zprostředkování služeb patří ke standardu každé slušné realitky
Smlouva o zprostředkování služeb patří ke standardu každé slušné realitky

Uzavření smlouvy o zprostředkování služeb je dnes naprostým standardem a hlavně znakem solidního jednání realitky. Obsahem této smlouvy je vše důležité – od minimální prodejní ceny vaší nemovitosti přes rozsah poskytnutých služeb až po výši provize. Co je psáno, to je dáno. Psaná dohoda je ochranou pro vás i pro realitku. Stále ovšem platí – nepodepisujte aniž byste si smlouvu podrobně přečetli. Pro klid svědomí i zahnání všech obav si klidně vezměte smlouvu domů a nechte ji zkontrolovat právníkem. Svůj podpis přidejte pouze pod smlouvu, s níž opravdu souhlasíte a nemáte k ní žádné výhrady.

Více inzerce, rychlejší prodej

Chcete zvýšit šance na prodej? Nejdůležitější je být co nejvíce vidět. Tato základní logická úvaha je ve své podstatě správně. Její převedení do praxe z teoretické roviny už ale mnohdy tak úspěšné nebývá. Mnoho prodávajících osloví v dobré víře více realitních kanceláří či makléřů s žádostí o prezentaci nemovitosti zároveň a nezřídka také využije nějaký server k vlastnímu prodeji napřímo. Výsledkem často bývá, že se potenciální zájemci setkávají v online prostoru s jednou nemovitostí odprezentovanou několika způsoby a v tom nejhorším případě vždy za jinou cenu. To vede samozřejmě ke zmatení kupců a vytvoření dojmu nesolidního prodeje.

Své šance na prodej nemovitosti spíše zvýšíte, pokud se budete řídit pravidlem “kvalita nad kvantitu”. I jedna jediná kvalitní prezentace pod hlavičkou dobré realitní kanceláře vám může zajistit tolik zájemců, že se v prodávaném domě či bytě tzv. dveře netrhnou.

Co vy a realitní mýty, máte s některým zkušenost na vlastní kůži? Dnes jsme vám představili ty nejvýraznější, ale úskalí na zájemce o prodej nemovitostí číhá samozřejmě ještě mnohem víc. Pokud právě o prodeji nemovitosti v Plzeňském kraji uvažujete a chcete, aby vše proběhlo na 100% a hladce, napište nám! S pomocí realitky EasyHomes proplujete realitními vodami v klidu a bez jakýchkoliv problémů.

Navštivte: nabídka nemovitostí, dřevostavby


Zaujala vás naše nabídka? Ozvěte se nám!

Přejít nahoru
Scroll to Top